+48 94 354 86 15 Pon - Pt 08:30 - 16:30 ul. Armii Krajowej 20 c/18, 78-100 Kołobrzeg
Kołobrzeg
Centrum
Umów Spotkanie

Opłaty

Opłaty

TAKSA NOTARIALNA

Za dokonanie czynności notarialnych notariuszowi przysługuje wynagrodzenie. Wynagrodzenie każdorazowo ustalane jest ze stroną, z którą dokonywane są czynności. Wynagrodzenie to nie może być wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności, szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r. poz. 237).

Wynagrodzenie podlega podwyższeniu o należny podatek od towarów i usług według obowiązującej stawki (podatek VAT).

PODATEK (PCC)

Notariusz, jako płatnik podatku, obowiązany jest do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu. Odnośnie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dotyczy to tylko czynności wymienionych w ustawie, dokonywanych w formie aktu notarialnego.

OPŁATY SĄDOWE

W przypadku złożenia przez notariusza (na żądanie stron) wniosku wieczystoksięgowego opłatę sądową od wniosku o wpis do księgi wieczystej, strona czynności, na której spoczywa obowiązek poniesienia opłaty, uiszcza gotówką, do rąk notariusza lub na rachunek bankowy kancelarii notarialnej. Pobrane opłaty notariusz przekazuje sądowi rejonowemu właściwemu do rozpoznania wniosku o wpis do księgi wieczystej. Wysokość pobieranej przez notariusza opłaty sądowej od wniosku o wpis do księgi wieczystej regulują przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.